ایران معاصر

جشن‌ های ۲۵۰۰ ساله

سنگ تمام رسانه های اسرائیل برای جشن‌ های ۲۵۰۰ ساله

جشن‌ های ۲۵۰۰ ساله
مطبوعات اسرائیلی در طی دهه‌ی 40، مطالب و مقالات متعددی درباره‌ی جشن‌ های ۲۵۰۰ ساله و سالگرد تأسیس پادشاهی ایران نوشتند و تبلیغات وسیعی دراین‌باره به راه انداختند. ۱۱ البته هدف آن‌ها از این‌همه، بهره‌برداری از این تبلیغات به نفع خود بود.
لینک
تصویری

 

تاراج میراث ملی – عتیقه

عتیقه
یکی از زوایای پنهان روابط ایران و اسرائیل که نتیجه‌ی حضور وسیع و جدی اسرائیلی‌ها در ایران بوده، تاراج میراث ملی ایران است که این غارت اشیای باستانی و عتیقه در دوره‌ی اقتدار حکومت باستان پرست پهلوی انجام گرفت.
لینک
تصویری

 

فساد اشرف

فساد اشرف
ماجراهای عشقی اشرف و زندگی کولی وار او با مردان مختلف و ولع او برای فساد به افراطی کشیده شده بود و این اواخر با خوانندگان و هنرپیشگان و حتی اوباش … هم مراوده داشت که ماجرای ارتباط نامشروع او با یک هنرپیشه فیلم‌های فارسی بهروز وثوقی معروف شد.
لینک
تصویری

 

نقش اسرائیل در جشن های ۲۵۰۰ ساله

نقش اسرائیل در جشن های ۲۵۰۰ ساله
مسئله‌ی قابل‌توجه دیگر، نقش اسرائیلی‌ها در طراحی و برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله است. همچنان که گفته شد، اسدالله علم در سال ۱۳۶۱ از تدی کولک دعوت کرد که به ایران بیاید. در این سفر وی راجع به برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله با مقامات ایرانی مذاکره کرد.
لینک
تصویری

 

افتخار اشرف

افتخار اشرف
یکی از افتخارات اشرف مسافرت به شوروی و ملاقات با ژنراليسم استالین بود اشرف که در این مسافرت یک پالتوی پوست گران‌قیمت از ژنرال استالین هدیه گرفته بود به‌طور علنی و آشکار از موردتوجه قرار گرفتن توسط استالین صحبت کرده و می‌کوشید وانمود کند که با ژنراليسم استالین هم‌خوابه شده است.
لینک
تصویری

 

فساد محمدرضا

فساد محمدرضا
دفتر تحقیقات سیاسی آژانس اطلاعات مرکزی (سی- آی-ا) در این خصوص می‌نویسد:
شوروی‌ها اصولاً خواستار براندازی دودمان پهلوی بودند. محمدرضا فرد فاسدالاخلاق و منحرفی بود و در زمان تحصیل در سوئیس با یک فرد هم‌جنس‌باز مرتبط شد و او را با خود به ایران آورد و تا زمان سقوط. در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ با وی بود.
لینک
تصویری

 

وظایف رسانه های جمعی

وظایف رسانه های جمعی
حتى نظری اجمالی به رسانه‌های جمعی ایران در اواسط دهه ۱۳۵۰، نشان‌دهنده این است که برنامه‌های پخش‌شده در رادیو و تلویزیون یا مطالب چاپ‌شده در نشریات، در پی حفظ فرهنگ ملی یا افزایش سطح آگاهی عمومی نبودند، بلکه این رسانه‌ها جلوه‌های فریبنده فرهنگ غربی را اشاعه می‌دادند.
لینک
تصویری

 

جنگ بین زنان شاه

جنگ بین زنان شاه
ندیمه‌های مشهدی مادر محمدرضا، به دستور او، با چوب و چماق به ساختمان عصمت حمله می‌بردند. به‌محض اینکه عصمت از حمله باخبر می‌شد، درهای ساختمان را قفل می‌کرد و خود در اتاقی مخفی می‌شد و ازآنجا به رضا خبر می‌داد.
لینک
تصویری

 

سانسور مطبوعات

سانسور مطبوعات
از انقلاب مشروطه تا تثبیت قدرت رضاشاه فعالیت‌های مطبوعاتی ایران با وجود محدودیت‌ها و فشارهای گوناگون نسبتاً پررونق و پویا بود. با تثبیت قدرت رضاشاه کم‌کم از رونق و پویایی مطبوعات کاسته شد و نظارت و سانسور دولتی فزونی گرفت.
لینک
تصویری

 

جامعی مادر شاهی

جامعی مادر شاهی
من دریافتم که دربار تهران اساساً دربار تحت سلطه زنان بود. گرچه رسماً زنان هیچ‌گونه حقوقی نداشتند ولی با هزاران دوز وکلک به اهداف خود می‌رسیدند و من به این نتیجه می‌رسیدم که در جامعه‌ای کاملاً مادرشاهی به سر می‌برم که تمام اختیارات از آن ملکه مغرور و خودسر است.
لینک
تصویری

 

# لینک فتوکلیپ های سایت ایران معاصر

دیدگاه ها